Gdzie są najlepsze sauny? Pałac Saturna w Czeladzi

Saunowanie jest dla ludów północy tym czym siesta dla południowca. Kojarzone z krajami skandynawskimi, także na wschodzie Europy pełnią ważną rolę. Na Litwie, Łotwie i w Estonii to miejsce spotkań towarzyskich. W Polsce mimo, że (na pierwszy rzut oka) nie ma bogatej kultury saunowania, to w samej Warszawie jest co najmniej kilkanaście samodzielnych saunariów, większość obiektów sportowych jest też wyposażona w niewielkie kameralne sauny.

My, kiedy mamy okazję, to z saun korzystamy. Odwiedziłyśmy najpopularniejsze sauny chyba w każdym mieście, w którym byłyśmy. To jeden ze stałych punktów naszych wyjazdów.

Jednym z większych i fajniejszych saunariów są Termy Rzymskie w Pałacu Saturna. Sławne na całą Polskę stały się po aferze z golasami. Jedna z ogólnokrajowych gazet użyła nawet sformułowania “seksskandal”. Seksu tam nie było, ale niektórym się kojarzy. Goła dupa jak wiadomo, może sprzedać wszystko, proszki do prania, usługi edukacyjne uniwersytetów, garnitury, opony samochodowe, sprzęt budowlany (hasło reklamowe kampanii “kobiety uwielbiają facetów z dobrym sprzętem”, zawsze się zastanawiam czy naprawdę ktoś się na to łapie) napoje energetyczne (“otworzy każdą CI PUSZKĘ” – poważnie?) Tym razem, zaskakująco, osadzona w odpowiednim kontekście golizna, sprawiła, że o saunach usłyszał cały kraj.

W Katowicach bywałyśmy często, a termy były tuż obok. Okazało się, że to fajne, profesjonalne miejsce, świetnie wyposażone, z wieloma saunami, zarówno mokrymi, jak i suchymi.

Sauny

Jedną z nich jest Światynia Saturna (seanse parowe) podobno najwieksza i najpiękniejsza sauna zewnętrzna w Europie. W centrum sauny jest kominek. W niej też odbywa się najwięcej rytuałów saunowych. To sauna sucha o wilgotności 10-15% i temperaturze 100 stopni C. Zalecany czas przebywania 7-15 min.

termy-rzymskie

Dla miłośników sauny fińskiej doskonała będzie Sauna Cezara. W tej saunie temperatura osiąga 95°C, a wilgotność wynosi 10-15%, zalecany czas przebywania w saunie to 7-15 minut.

Znacznie łagodniejsza jest Sauna Klepoatry. To sauna sucha o wilgotności 15-20%,oraz temperaturze 75°C, w której zalecany czas przebywania jest wydłużony ze względu na nieco niższą temperaturę i wynosi 10-20 minut. W tym miejscu z częstotliwością co 7 minut gorące kamienie skrapiane są olejkami zapachowymi. Jest na tyle łagodna, że przychodzą do niej całe rodziny z dziećmi. Podobnie jak do Sauny Wrażeń gdzie temperatura wynosi 65°C, a  wilgotność 60%, można w niej przebywać od 15 do 25 minut.

SAUNA_KLEOPATRY6-450x300

Moja ulubiona to Świątynia Wenus. Sauna solno-kamienna o temperaturze 70oC i wilgotności 25%. Podobno minerały w soli działają kojąco i leczniczo na układ oddechowy. W tej saunie saunamajstrzy wykonują wyjątkowy seans Dźwięk Duszy, to seans medytacyjny przy dźwiękach tradycyjnych mis tybetańskich.

Poza saunami suchymi suchymi są też dwie łaźnie  parowe Kwiatowa i Ziołowa (40 do 50°C, wilgotność 100%), w obu użyte są olejki eteryczne, które mają wspomóc pielęgnację skóry i oczyścić drogi oddechowe.

DSC_4539

Po saunowaniu można wypocząć w Tepidarium lub podobnym do łaźni parowych, ale o znacznie mniejszej wilgotności, Lakonium.

Żeby wszystkim saunowało się jednakowo dobrze trzeba przestrzegać etykiety. Nie jest specjalnie skomplikowana.

  1. Prysznice – zawsze przed i po saunie, basenie itp. bierze się prysznic. To jest chyba oczywiste.
  2. Ręczniki – zabiera się ze sobą min. dwa ręczniki, całe ciało powinno się znajdować na ręczniku, zarówno plecy, czy inna część ciała, jak i stopy.
  3. Kostium kąpielowy – jeśli ktoś nie rozumie, że sauny to nie basen, to niech sobie odpuści saunowanie. Kostium zdejmuje się przed wejściem na sauny, tu na nikim nagość nie robi wrażenia, za to kostium tak – nienajlepsze.
  4. Rozmowy – to miejsce na relaks nie na gadanie. Pogadać można między saunowaniem w wyznaczonych do tego miejscach, barach, leżakach itp.
  5. Wietrzenie sauny – tu czasem nie ma rady, wejdziesz do za gorącej i czujesz, że to nie dla ciebie to ok, ale bieganie co dwie minuty tam i z powrotem, wsadzanie głowy otwieranie, żeby zawołać kolegę itp., to niegrzeczne. Nie po to saunowicze tam chodzą, żeby ich wachlować zimnym powietrzem.
  6. Gapienie się, zagadywanie i komentowanie – sauna to nie miejsce na podryw, ani ocenianie, jeśli ktoś nie może się powstrzymać, to niech się liczy z tym, że wyprowadzi go ochrona. Dla takich zachowań jest zero tolerancji.

Jeśli ktoś dopiero zaczyna saunowanie, to zaczynanie od Czeladzi może postawić poprzeczkę wysoko. Jeśli już wie, że saunowanie lubi, to na pewno warto się wybrać. Pałac Saturna ma też część hotelową. Nie byłam, więc nie wiem czy warto korzystać. Wybierając się tam lepiej wybrać jakieś mniej oblegane godziny, żeby móc doświadczyć prawdziwego relaksu. Dla wstydliwych, każdy poniedziałek to “dzień tekstylny” – można iść w kostiumie, gaciach itp., przy czym jeśli chce się saunować częściej, warto się przełamać, zamiast czekać na takie tekstylne okazje. W inne dni zostanie się albo wyproszonym, ale poproszonym o zdjęcie tego, co się ma na sobie.


Zobacz też
Ganbanyoku japońska sauna
Sauny Warszawianka
Studio Sante w Warszawie


Palac Saturna
ul. Dehnelów 2
Czeladź

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 15.00 – 22.45
Wtorek-Piątek 10:00-22:45
Sobota i Święta 10.00 – 23.00
Niedziela 10.00 – 22.00

Kontakt:
tel +48 32 290 13 90
tel +48 32 267 26 98

Ceny:
30-100 zł
Cennik

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s