Niewidzialna wystawa

Od dawna chciałam się wybrać na tę wystawę. Pierwszy raz usłyszałam od niej od Asi, która kilka razy próbowała zorganizować ekipę do jej odwiedzenia, ale niestety żadne wyjście nie doszło do skutku. W rezultacie jej nazwisko pewnie jest na czarnej liście osób, które zarezerwowały “seans”, a się nie pojawiły. [edit: ej! zawsze odwoływałam!] Same też nie umiałyśmy znaleźć na nią czasu, zawsze coś innego nam wyskakiwało. Dziś, jak już jestem po, żałuję, że czekałam tak długo. Chociaż muszę przyznać, że gdybym poszła wcześniej moje odczucia, w niektórych kwestiach, mogłyby być zupełnie inne.

Nie chcę tutaj opisywać tego co tam zobaczyłam, bądź tego co się działo. Właściwie to nie mogę – taka zasada panuje wśród wszystkich zwiedzających. Zachęcam do odwiedzenia strony wystawy, tam można znaleźć odpowiednie i nie utajnione informacje.

Ten wpis podzielę na dwie części. Pierwsza to moje wrażenia po wystawie, a druga to moje odczucia z przełamującej rutynę drugiej randki. Zacznę od końca.

Ktoś mógłby powiedzieć, że pójście na tą wystawę z kimś kogo praktycznie nie znasz, bo przecież nie można kogoś poznać na jednym spotkaniu, będzie bardzo krępujące i niezręczne. Inni mogą stwierdzić, że to dobra opcja dla tych osób, które myślą, że na pierwszym spotkaniu wyczerpały się tematy i muszą zadbać o to, aby na drugim nie siedzieć w niezręcznej ciszy. Tylko w sumie po co, w tym przypadku, w ogóle umawiają się na drugie spotkanie?

Ja bardzo chciałam tam pójść, a że nadarzyła się taka, a nie inna okazja… Moim zdaniem spotkanie w takim nietypowym miejscu przełamuje pewne bariery i wprowadza znajomość na nieco inny etap. Można kogoś poznać poprzez obserwowanie jego zachowań i wysłuchanie jego opinii i wniosków po. Takie małe testowanie. Pomimo, że dobrze czujesz się w czyimś towarzystwie, początkowo fakt, jest to trochę krępujące, ale później staje się to całkiem przyjemne i romantyczne. Nie ma możliwości, żeby przypadkiem na siebie nie wpaść, nie dotknąć się rękoma. Czasem trzeba oprzeć się na jego ramieniu lub poruszać się z ręką na jego plecach. Słyszysz go, wyobrażasz sobie jego minę. Pomimo, że jest całkowicie ciemno masz wrażenie, że go widzisz. Takie zwiedzanie zdecydowanie pobudza wyobraźnię, również tą przestrzenną.

Wyjście dało mi bardzo dużo do myślenia, inaczej zaczęłam postrzegać ludzi niewidomych. Bardzo ich podziwiam, za to jak doskonale sobie radzą sobie nie mogąc oglądać świata tak jak ja. Często wychodziliśmy z pracy na obiady do ośrodka dla niewidomych, spotykałam ich wielokrotnie, ale nigdy nie zastanowiłam się na tym co oni czują, jakie trudności napotykają na każdym kroku swojego życia. Oni poznają człowieka po tym co i jak mówi, jak się zachowuje, wygląd jest nie ważny, patrzą sercem.

Zachęcam do wygospodarowania tych 90 minut na odwiedzenia wystawy. Czasem trzeba coś poczuć na własnej skórze, żeby zdać sobie z czegoś sprawę i uzmysłowić sobie co jest naprawdę ważne.

“Oczy widzą to co na zewnątrz. Oceniają obudowę. Za to serce.
Serce widzi to czego nie dostrzega wzrok,
to co jest ukryte głęboko w nas.
Dlatego niewidomi widzą najlepiej”


Niewidzialna wystawa

Aleje Jerozolimskie 123a
Budynek Millenium Plaza
02-017 Warszawa

Bilety można kupować i rezerwować online na stronie wystawy. Ceny biletów kupowanych na miejscu są o 3 zł wyższe. Poniżej ceny dla biletów kupowanych online.

Ceny biletów w dni powszednie (od poniedziałku do piątku)
Bilet normalny (dorośli) – 21
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 16 zł
Bilet grupowy – 13 zł*

Ceny biletów w weekend (sobota, niedziela) oraz dni świąteczne
Bilet normalny (dorośli) – 25 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) – 22 zł
Bilet grupowy – 19 zł*
*Bilet grupowy obowiązuje dla grup zorganizowanych kupujących minimum 20 biletów.

Bilety rodzinne 2 dorosłych z 3 (a nie jak dotychczas 2) dzieci do lat 14! Prosimy o tym pamiętać podczas rezerwowania biletów! Brak możliwości zakupu online
Bilet rodzinny w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) – 60 zł
Bilet rodzinny w weekend (sobota, niedziela), oraz dni świąteczne) – 69 zł

Osoby niewidome ze znacznym stopniem niepełnosprawności wchodzą na Niewidzialną Wystawę bezpłatnie. Osobom słabowidzącym z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności przysługuje ulga i płacą one kolejno (w zależności od dnia tygodnia – wg cennika) umiarkowany stopień niepełnosprawności – wejście w cenie biletu grupowego, lekki stopień niepełnosprawności – wejście w cenie biletu ulgowego. Stopień niepełnosprawności należy udokumentować w recepcji poprzez okazanie orzeczenia, bądź Legitymacji Osoby Niepełnosprawnej, bądź dokumentów równoważnych wydanych przez ZUS.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s